Comenius projekto „Skirtumai vienija mus” įgyvendinimas Lietuvoje

Nuo 2013 m. rugsėjo mėnesio Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos bendruomenė dalyvauja Comenius daugiašalių partnerysčių projekte „Skirtumai mus vienija“ (Nr. LLP-COM-DP-2013-LT-00247). Projektą mokykla įgyvendina kartu su keturių šalių mokyklomis: Kipro (The Grammar School, Nicosia), Slovakijos (Stredna odborna škola, Svit), Čekijos Respublikos (Obchodní akademie, Lysá nad Labem), Turkijos (Lüleburgaz Lisesi, Kirklareli).

Pirmųjų projekto metų tikslas buvo duomenų apie šalių daugiakultūriškumą rinkimas (tautinių mažumų gyvenančių projekto šalyse skaičius, jų adaptacija šiose šalyse). Antrųjų projekto metų tikslu buvo pasirinkta tolerancijos tema ir užduotys „Kaip tapti tolerantišku?“, „Kuo mes skirtingi ir panašūs?“.

Projekto dalyviai, mokytojai ir mokiniai, jau įgyvendino projekto „Skirtumai vienija mus“ veiklas ir mobilumus Kipre (2013 m. spalio 22–27 d.), Slovakijoje (2014 m. vasario 10–16 d.); Čekijos Respublikoje (2014 m. birželio 2–7 d.); Turkijoje (2014 m. spalio 18–24 d.).

Ruošiantis mobilumui Lietuvoje, kuris vyko 2015 m. vasario 9–13 d. atlikti šie darbai: organizuotas mokinių interviu su psichologe „Kas yra tolerancija? Kodėl žmonės jaučia neapykantą?“ (parengtas video reportažas); kartu su projekto partneriais sudaryta mokinių istorijų „Ką aš padariau blogai ir ką galėčiau padaryti kitaip?“ knyga; atliktas tiriamasis darbas mokyklos bendruomenėje ir už jos ribų „Kam žmonės jaučia neapykantą?“; sukurtas video filmas apie švenčių tradicijas mokykloje ir Lietuvoje.

Mobilumo Lietuvoje pradžioje buvo organizuojamos veiklos leidžiančios svečiams pažinti mūsų šalies sostinę, čia gyvenančius žmones. Daug diskusijų projekto dalyviams sukėlė apsilankymas Seime, nes čekai ir slovakai atrado nemažai panašumų, vienijančių mus kelyje į nepriklausomybę. Projekto šalis sužavėjo trijų Baltijos šalių organizuota gyvų žmonių grandinė – „Baltijos kelias“ ir „Dainuojanti revoliucija“. Po apsilankymo Seimo rūmuose ir apžvalginės ekskursijos po Vilniaus miestą, projekto dalyviai grupelėmis Vilniaus miesto centre atliko tyrimą „Kam žmonės jaučia neapykantą?“ Mokiniai panaudodami gautus tyrimo rezultatus parengė statistinę analizę, lygino juos su projekto dalyvių šalyse gautais tyrimo rezultatais.

Antrąją veiklų dieną, buvo prisiminti pirmieji projekto metai ir apžvelgta tautinių mažumų gyvenančių Lietuvoje situacija. Šiuo tikslu buvo lankytasi VŠĮ „Tautinių Bendrijų namai“, kur projekto dalyviai dalyvavo diskusijoje apie tautinių mažumų, gyvenančių Lietuvoje, gyvenimo iššūkius. Kitos veiklos buvo skirtos susipažinti su karaimų tautiniu paveldu. Projekto dalyviai turėjo galimybę paskanauti ir tradicinio karaimų patiekalo kibinų. Po informatyvios dienos, projekte dalyvaujantys užsienio šalių mokiniai nekantraudami keliavo į lietuvių šeimas, kurios sutiko apgyvendinti ir globoti projekto dalyvius likusias viešnagės Lietuvoje dienas.

Trečioji projekto diena prasidėjo oficialia atidarymo ceremonija Skriaudžių pagrindinėje mokykloje. Dalyvius sveikino projekto koordinatorės A. Jurešienė, S. Mikalauskienė, Skriaudžių pagrindinės mokyklos direktorė R. Liagienė. Muzikiniais kūriniais visus džiugino mokiniai: K. Gustaitytė, D. Šimonis, K. Šiškauskas; vaikų ir jaunimo folklorinis ansamblis „Kankliukai“ (vadovė D. Venckienė).

Prienų r. Veiverių seniūnijos seniūnas V. Ramanauskas kalbėjo apie valdymo struktūrą ir  toleranciją seniūnijoje.

Projekto mokiniams ir mokytojams mokytojos A. Vabuolienė ir S. Mikalauskienė organizavo lietuvių kalbos pamoką. Buvo tikrinamas ne tik lietuviškų žodžių tarimas, bet dalyvių atmintis – gebėjimas įsiminti dialogą, skaičiuotę. Ypač didelis iššūkis laukė muzikos mokytojų (V. Naudžiūtės ir D. Venckienės), kurios organizavo bendrą projekto dalyvių dainą „Kelelis tolimas“ šešiomis kalbomis: anglų, čekų, kipriečių, lietuvių, slovakų ir turkų.

Mokykloje organizuojamose veiklose projekto dalyviai ne tik gilinosi į tolerancijos klausimus, bet ir turėjo galimybę geriau pažinti mūsų rajoną, pajusti lietuviškas etnografines tradicijas. Projekto dalyviams buvo sudarytos sąlygos prisiliesti prie lietuviško paveldo tradicijų ir dalyvauti edukacinėje programoje „Duonos kelias iki stalo“, Prienų krašto muziejuje. Visų mokyklų mokytojai stebėjosi unikalia edukacine programa, nes jų šalyse tokios programos mokiniams nėra organizuojamos.

Projekto šalių mokiniams ir mokytojams buvo organizuotas susitikimas-diskusija Prienų r. savivaldybėje. Susitikime dalyvavo Prienų r. savivaldybės mero pavaduotojas E. Visockas, Prienų r. savivaldybės administracijos švietimo skyriaus vedėjas R. Zailskas ir švietimo skyriaus vyriausioji specialistė R. Pavlavičienė.

Projekto vadovės iš Slovakijos dr. Miriam Sterczovos teigimu: „keliu kepurę už Skriaudžių pagrindinės mokyklos komandos darbą organizuojant projekto „Skirtumai vienija mus“ mobilumą Lietuvoje, net ir norėdama neradau jokių priekaištų“. Projekto sukuriama pridėtinė vertė mokyklų bendruomenės yra labai didelė. Tai puiki galimybė mokytis vieniems iš kitų: kalbos, tolerantiško požiūrio, kultūros skirtumų; gyventi nežeminant kito žmogaus dėl jo išvaizdos, religijos ar įsitikinimų. Nors Čekijos Respublikos, Kipro, Slovakijos, Turkijos mokyklų mokiniai ir mokytojai Lietuvoje lankėsi pirmą kartą, išvykdami teigė, kad būtinai nori čia sugrįžti.

 

Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos projekto „Skirtumai vienija mus“ koordinatorės A. Jurešienė, S. Mikalauskienė

 

 

Naujienų archyvai