Įgyvendintas Comenius projektas „Skirtumai vienija mus”

visaPrienų r. Skriaudžių pagrindinė mokykla baigė įgyvendinti Comenius daugiašalės partnerystės projektą „Skirtumai vienija mus“ (Nr. LLP-COM-DP-2013-LT-00247). Projektą mokykla įgyvendino kartu su parneriais iš Kipro (The Grammar School, Nicosia), Slovakijos (Stredna odborna škola, Svit), Čekijos Respublikos (Obchodní akademie, Lysá nad Labem), Turkijos (Lüleburgaz Lisesi, Kirklareli). Projekto trukmė 2013–2015 m. Projekto įgyvendinimo laikotarpiu įvykdyta 31 mobilumas (17 mokinių ir 14 mokytojų).

Pirmųjų projekto metų tikslas buvo duomenų apie šalių daugiakultūriškumą rinkimas (tautinių mažumų gyvenančių projekto šalyse skaičius, jų adaptacija šiose šalyse). Antrųjų projekto metų tikslu buvo pasirinkta tolerancijos tema.

Projekto veiklos pradžia, partnerių susitikimas ir projekto įgyvendinimo rezultatų aptarimas vyko Nikosijoje (Kipre). Įgyvendindami projekto veiklas dalyviai turėjo galimybę išsakyti jaunimo problemas Europos Komisijos pirmininko pavaduotojai, teisingumo, pagrindinių teisių ir pilietybės reikalų eurokomisarei Vivianai Reding, parengė video laišką. Vyko susitikimas su europarlamentare, Kipro eksprezidento žmona p. Androulla Vassiliou. Buvo parengta deklaracija apie žmogaus teises ir laisves. Projekto dalyvių pasirašyta deklaracija įteikta p. Androullai Vassiliou.

Projekto dalyviai mobilumų metu analizavo projekto šalių kultūrinius skirtumus, tautinių mažumų problemas, įgyvendino įvairias veiklas. Mokiniai turėjo galimybę išsiaiškinti tolerancijos, daugiatautiškumo ir demokratijos problemas susitikime su M. Šimečkos fondo atstovu Slovakijoje ir Tautinių bendrijų namų atstovais Lietuvoje. Projekto dalyviai apsilankė Europos Parlamento informacijos biure bei Austrijos, Belgijos, Vokietijos, Olandijos ir Suomijos ambasadose Bratislavoje, kur aiškinosi ambasadorių funkcijas ir kaip Slovakijoje jaučiasi tautinių mažumų atstovai. Apsilankę Bratislavos parlamente projekto dalyviai turėjo galimybę stebėti posėdžio eigą bei daug sužinoti apie Slovakijos istoriją.

Įvairiapusiškos patirties mokiniai įgijo dalyvaudami mobilumuose Čekijos Respublikoje, Kipre, Lietuvoje, Slovakijoje ir Turkijoje, susipažino su šalies kultūra, tradicijomis, ir papročiais; bendradarbiavo atlikdami projekto užduotis. Šie aspektai padėjo įsigilinti į projekto temą ir ieškoti bendrų sąlyčio taškų, kaip bendrauti nejaučiant kultūrinių skirtumų. Grįžę iš mobilumų mokiniai mokykloje rengdavo spaudos konferencijas, kur pristatydavo savo patirtį ir įgyvendintas projekto veiklas. Įgyvendinant projektą mokiniai buvo įtraukti į visas organizuojamas projekto veiklas, įgijo ir kitokios patirties: išmoko rinkti medžiagą, ją apdoroti ir pristatyti, fotografuoti / filmuoti, montuoti filmus, rašyti straipsnius, viešinti projekto patirtį.

Projektas „Skirtumai vienija mus“ mokiniams ir mokytojams padėjo suprasti, kad nesvarbu kurioje šalyje gimei, svarbu tik tai, kaip tu bendrauji, o bendravimas šiame projekte buvo didžiausia vertybė. Jis padėjo „paaugti“ mokyklos mokiniams, nes reikėjo įveikti kalbos barjerą, gebėti perprasti kitos šalies tradicijas ir kultūrinius skirtumus, mokėti priimti žmones tokius, kokie jie yra. Projekto dalyviai į daugelį dalykų (nuomonių įvairovę, rasinius skirtumus) pradėjo žvelgti su didele tolerancija. Mokiniai suprato, kad visi esame lygūs – nepriklausomai, kurioje šalyje gimėme ar gyvename.                                                 Skriaudžių pagrindinėje mokykloje Comenius daugiašalės partnerystės projektas tyrinėtas ir moksliniu lygmeniu, kaip viena iš alternatyviojo ugdymo švietimo organizacijoje galimybių. Tyrimo duomenys naudoti magistro baigiamąjame darbe. Pateikiamos tyrėjos įžvalgos: “Comenius projektinės veiklos stiprybės atskleidžiamos per bendrus mokytojų ir mokinių pastebimus prioritetus: mokymosi procese mokiniams suteikiama daugiau savarankiškumo ir glaudžiai bendradarbiaujama su kita mokykla. Norint stiprinti veiklas, atliepiančias šiuos alternatyvaus ugdymo principus rekomenduojama užtikrinti Comenius projektinės veiklos tęstinumą mokykloje”.

Projekto sukurta pridėtinė vertė mokyklų bendruomenėms yra labai didelė. Tai puiki galimybė mokytis vieniems iš kitų – kalbos, tolerantiško požiūrio, kultūrinių dalykų, gyventi nežeminant kito žmogaus dėl jo išvaizdos, religijos ar įsitikinimų.

Projekto veikla yra finansuojama iš Mokymosi visą gyvenimą programos, kurią Lietuvos Respublikoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas. Šis straipsnis atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Švietimo mainų paramos fondas ir Europos komisija negali būti laikomi atsakingos už bet kokį straipsnyje pateikiamos informacijos naudojimą.

 

Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos

Comenius projekto koordinatorė A. Jurešienė

Naujienų archyvai