Vyko projektas „Ką valgė mūsų senoliai?”

 

DSC_0183[1]

DSC_0192[1]

DSC_0153[1]DSC_0133[1]Visą spalio antrąją savaitę pradinių klasių mokiniai ir priešmokyklinio ugdymo grupės vaikai vykdė projektą „Ką valgė mūsų senoliai“. Įgyvendinant šio projekto tikslus buvo siekiama skatinti mokinius ir jų tėvelius rūpintis tradicinio kulinarijos paveldo išsaugojimu, maisto vartojimo tradicijų tęstinumu.

Projekto metu stengtasi sudominti mokinius senolių mitybos papročiais, kad jie norėtų išsaugoti tradicinio maisto gaminimo patirtį. Mokiniams reikėjo išsiaiškinti Lietuvoje augančių vaisių, uogų, daržovių, grybų, grūdinių kultūrų, mėsos, pieno produktų maistines vertybes, rinkti apie tai duomenis. Jie turėjo sužinoti mūsų senolių dažniausiai maistui vartojamus produktus iš augalų, gyvulių, gyvūnų. Buvo svarbu išsiaiškinti senolių patiekalams naudojamų produktų vietą mitybos piramidėje. Teko rinkti informaciją, kokius patiekalus iš pasirinkto produkto gamino mūsų senoliai ir valgė pusryčiams, pietums, vakarienei. Pasitelkę savo kūrybiškumą ir vyresniųjų pagalbą sukurė daugybę eksponatų iš įvairių gamtos gėrybių. Tapo nuostabi darbelių paroda.
Per savaitę surinktas žinias pristatė penktadienį Rudenėlio šventėje „Močiutės vaišės“. Renginio vedėja „Šalna“ pakvietė pirmokus padeklamuoti eilėraštukų apie rudenėlį. Pirmieji savo pristatymą pradėjo dažovėmis, vaisiais ir uogomis tapę pirmokėliai. Jie papasakojo kokius vaisius ir uogas augino savo soduose mūsų senoliai, pristatė kokias darže augino daržoves ir kokius valgius iš jų gamino. Pagamintus vaisius, uogas ir daržoves suklijavo mitybos piramidėje. Pasirodymą užbaigė sudainavę dainą apie rudenėlio darbus.
Antrieji pristatymą apie grybus ir kitas miško gėrybes pristatė mažieji priešmokyklinukai. Jie papasakojo kokius pagamintus valgius iš miške surinkto derliaus valgė mūsų senoliai. Maisto piramidę papildė miško gėrybės – grybai, riešutai, uogos. Mažieji padainavo dainelę apie grybus ir užleido vietą antrokams, kurie sužinojo ir mums pristatė kokį maistą mūsų senoliai gamino iš pieno ir jo produktų. Po antrokų pasirodymo ir padainuotos dainelės apie pienuką piramidė pasipildė pieno gaminių paveikslėliais, kurių vienas užėmė viršutiniąją dalį – tai buvo sviestukas.
Pristatymą tęsė trečiokai, kurie papasakojo, kokius valgius ir kokiomis progomis senoliai valgė pagamintus iš mėsos. Po trečiokų pristatymo mitybos pirmidė pasipildė mėsos gaminių paveiksliukais. Jų pasirodymą vainikavo dainelė apie rudenėlį.
Paskutinieji apie pačią svarbiausią rudens dovaną – javus pristatė ketvirtokai. Jie papasakojo kokius augino grūdus, kokius valgius gamino mūsų senoliai iš grūdų ir miltų, taip užpildydami mitybos piramidės pačią svarbiausią ir didžiausią dalį. Dar ketvirtokai pasistengė ir papasakojo apie medų ir jo gydomąsias savybes. Padainavę dainelę sceną užleido pirmokams, kurie suklijavo patį svarbiausią gyvybei reikalingiausią daiktą – aštuonias vandens stiklines.
Taip prisiminę mūsų senolių virtuvėje dažniausiai naudojamus produktus ir patiekalus, išsiaiškinę kulinarinį paveldą mokiniai sudarė šiomis dienomis taip dažnai sutinkamą sveiko maisto piramidę.
Po sunkaus darbo, įveiktų užduočių ir derliaus rinkimo estafečių su mamytėmis visi buvo pakviesti pasivaišinti pačių suneštomis vaišėmis. Stalas tiesiog linko nuo sūrių gausumo, gardžios mėsytės ir lašinukų, įvairių uogienių ir mišrainių, naminės duonos ir pyragų, bei kitų gardumynų. Netrukus stalas ištuštėjo, o mokiniai kupini įspūdžių iškeliavo namo.

Pradinių klasių vyr. mokytoja Rima Šiškauskienė

Naujienų archyvai

Nemokama ir konfidenciali pagalba nukentėjusiems nuo nusikalstamų veikų