Mokinių sveikata – svarbiausias mūsų rūpestis

Man, kaip visuomenės sveikatos priežiūros specialistei keliami reikalavimai: užtikrinti sveikatos priežiūros kokybę, kuriant sveiką aplinką mokykloje, stiprinti mokinių sveikatą, šalinti rizikos veiksnius, galinčius sukelti ligas, formuoti teisingą mokinių požiūrį į savo sveikatą ir ugdyti sveikos gyvensenos įgūdžius. Aš teikiu pirmąją pagalbą nelaimingų atsitikimų, apsinuodijimų atvejais ir kai mokiniai kreipiasi dėl kitų su sveikata susijusių negalavimų. Bendradarbiaujant su klasės auklėtojais pranešu apie vaiko būklę tėvams, o po to nukreipiu mokinį į gydymo įstaigą.

Labai svarbu nuo pat mažens įsisąmoninti ir suprasti vieną svarbią tiesą – tik sveikas vaikas yra laimingas. Sveikata žmogui – neįkainuojamas turtas, brangiausia dovana, tačiau ja reikia pirmiausia rūpintis pačiam.

Labai norėčiau priminti, pakartoti seniai žinomas tiesas. Švara – mūsų sveikatos pradžia. Ne tik mokytojas, medikas ar visuomenės sveikatos specialistas dirbantis mokykloje, turėtų mokyti vaikus būti švariais. Mokinių tėvai pirmiausia turėtų skatinti vaikus praustis, plauti rankas ne tik prieš valgį ar pasinaudojus tualetu, bet visada kada jos yra nešvarios. Išmokyti vaikus nusikirpti ir susitvarkyti rankų ir kojų nagus, būtinai plauti kojas, keisti kojines kasdien, valyti dantis bent du kartus kasdien po valgio. Be to svarbu ką vaikai apsirengę ir kuo apsiavę. Drabužiai turi būti laisvi, patogūs, nevaržyti kūno judesių, netrukdyti taisyklingai kūno laikysenai, neapsunkinti kvėpavimo, netrikdyti kraujo apytakos, nedirginti odos.

Dar norėčiau pakalbėti apie mokinio darbo vietą namuose. Sustokime akimirkai ir atkreipkime dėmesį, kaip mūsų vaikas ruošia pamokas. Ką mes pamatysime: sėdi susikūprinęs, išsilenkęs, kojos palenktos po savimi ar nesiekia žemės ir laisvai maskatuoja. Taisyklinga laikysena – tai ne įgimtas dalykas, o sąlyginis refleksas, kuris nuolatos ir sistemingai kartojamas tampa įpročiu. Kas trečias mūsų mokyklos mokinys turi laikysenos sutrikimų.

Regos sutrikimai – taip pat opi problema. Akys – sudėtingas jutimo organas Nors retsykiais pasidomėkite kiek laiko vaikas sėdi prie televizoriaus ar kompiuterio ekrano. Ar geras apšvietimas ruošiant pamokas, o gal prieblandoje skaito knygą ar žaidžia mobiliuoju telefonu?

Mokykloje vykdomi projektai, renginiai, akcijos, skaitomos paskaitos įvairiomis temomis susijusiomis su mokinių sveikata.

Visuomenės sveikatos specialistė J. Naudžiuvienė

Naujienų archyvai