Tuberkuliozė – klastinga liga

TBC

Tuberkuliozė klastinga bei pavojinga liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija perduodama oro lašeliniu būdu. Ši užkrečiamoji liga yra labiausiai išplitusi visame pasaulyje. Tuberkuliozės infekcija dažniausiai pažeidžia plaučius, bet taip pat gali pažeisti ir kitus žmogaus organus ar audinius, o negydoma gali pražudyti užsikrėtusįjį, nes bakterijos pasiekusios žmogaus plaučius keliauja ir į kitus kūno organus. Pagrindinis tuberkuliozės (TB) šaltinis yra žmogus, sergantis atvira plaučių TB forma. Tai viena grėsmingiausių, plačiai pasaulyje paplitusių lėtinių ligų, sąlygojančių didelį mirtingumą.

Svarbiausias momentas kovojant su tuberkuliozės plitimu ir tuo pačiu siekiant stabilizuoti bei sumažinti sergamumą, anksti konstatuoti sergamumą bei imtis prevencinių priemonių. Plaučių TB pasireiškia šiuo pagrindiniu požymiu: sunkus kosulys, trunkantis ilgą laikotarpį nuo trijų ar keturių savaičių bei kartais ir dar ilgiau. Taip pat šalia išvardyto požymio būna jaučiamas silpnumas ar nuovargis, svorio kritimas, karščiavimas, naktinis prakaitavimas. Skaičiuojama, kad vienas sergantis asmuo per metus gali užkrėsti penkiolika žmonių. Todėl laiku diagnozavus dar nespėjusią progresuoti tuberkuliozę, būtų apsaugota ne tik paties paciento, bet ir aplinkinių sveikata. „Tuomet laiku galima būtų pradėti profilaktinį gydymą, paskirti vaistus, imtis prevencijos, atidžiau stebėti žmogų – dažniau peršviesti rentgenu, atlikti skreplių tyrimą. Pats žmogus būtų suinteresuotas atsakingai sekti savo būklę.

Sergantiems labai svarbu vartoti medikamentus nuo TB, nes tai būdas padėti sau  bei tokiu būdu užkertamas kelias bakterijų plitimui.

Taip pat reikia kartą  per metus pasitikrinti plaučius atliekant plaučių rentgenogramą, netgi jei jaučiatės gerai. Tai padaryti jūs galite pas savo šeimos gydytoją. Užsitęsęs kosulys, karščiavimas, naktinis prakaitavimas yra panašūs į kitų ligų simptomus, todėl pajutus juos būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Parengė Visuomenės sveikatos biuro specialistė Erika Bašinskaitė

 

Naujienų archyvai