Kaip maitintis šaltuoju metų laiku?

Periodas nuo spalio iki balandžio mėnesio mūsų organizmui yra išties nelengvas: šaltis, vėjas sausina odą,  jaučiamės mieguisti, prastėja nuotaika. Blogai tai, kad nuo stalų beveik visiškai išnyksta sezoniniai vaisiai ir daržovės – tai reiškia, kad mums pradeda trūkti vitaminų ir mineralinių medžiagų. Šiuo laikotarpiu taip ir norisi suvalgyti ką nors kaloringesnio, maistingesnio.  Natūralu, kad  vasarą ir pavasarį maitinamės sveikiau, tačiau tai nėra priežastis pamiršti  sveiką mitybą rudenį ir žiemą. Reikia nepamiršti, kad prasta, nesubalansuota mityba skatina papildomų kilogramų augimą, ima kauptis toksinai, kurie silpnina mūsų imuninę sistemą. Net ir šaltuoju metų laiku galima maitintis sveikai.  Tinkamai pasirinkus maisto produktus  galima sustiprinti ne tik imunitetą, bet ir pakelti nuotaiką, pasijusti žvaliems, energingiems.

  • Šaltuoju metų laiku rekomenduojama vartoti daugiau šilto, karšto maisto.
  • Vaisiai – puikus energijos ir vitaminų šaltinis žiemą. Šaltuoju laikotarpiu  rekomenduojama valgyti kuo daugiau persimonų, granatų, spanguolių, įvairių oranžinių vaisų. Šie vaisiai yra žinomi dėl savo antibakterinių savybių, todėl puikiai tinka žiemą ir rudenį, kai siautėja įvairios peršalimo ligos, gripas. Vertėtų nepamiršti ir kivių, nes juose gausu vitamino C. Kiviai ne tik stiprina gyvybines organizmo funkcijas, bet ir palaiko odos elastingumą, o juose esantis magnis stiprina raumenis.
  • Taip pat vertėtų valgyti kuo daugiau grūdinių kultūrų produktų. Žalių daržovių pasirinkimas žiemą kiek mažesnis, todėl jas galime pakeisti šaldytais, o kartais – ir konservuotais daržovių  produktais.  Vartokite moliūgų, ropių, bulvių, brokolių, morkų.  Šio tipo daržovės yra praturtintos vitaminu A ir C – tai sustiprina imuninę sistemą ir padeda išvengti peršalimo ligų.
  • Taip pat vertėtų nepamiršti   visiems gerai žinomo česnako . Česnakas  labai naudingas pajutus pirmuosius gripo simptomus, esant gerklės infekcijai.
  • Ankštiniai augalai neretai yra vadinami idealiu maistu sveikatai gerinti. Jie neturi daug riebalų, juose gausu proteino, angliavandenių ir skaidulų. Ankštinius augalus patartina dėti į sriubas, troškinius arba naudoti salotose.
  • Žiemą dažnai ima trukti vitamin D. Šio vitamino galime gauti vartodami žuvų taukus, ikrus, pieną, lašišą, sūrį, jautienos kepenis, vištų kiaušinius.
  • Vietoje cukraus vertėtų rinktis medų.

Ir dar…. Šaltuoju metų laiku vertėtų gerti mažiau kavos. Mokslininkų teigimu, kofeinas skatina organizmą kaupti riebalus. Be to, žiemą rekomenduojama vartoti mažiau pieno produktų, skatinančių gleivių susidarymą, kurios trukdo organizmui kovoti su virusais. Žiemą vertėtų gerti įvairią arbatą, šviežiai spaustų vaisių – daržovių sulčių ir vengti alkoholio, nes jis plečia kraujagysles, sumažina kūno temperatūrą, todėl organizmas greičiau sušąla.

Parengė: Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Vesta Stankevičienė

Naujienų archyvai

Nemokama ir konfidenciali pagalba nukentėjusiems nuo nusikalstamų veikų