Pandemijos metu išryškėję problemos ir įtaka asmens sveikatai

Paveikslėlis iš Google.com

Besitęsiant Covid-19 situacijai visame pasaulyje įvairių sričių specialistai stengiasi surasti būdus greičiau grįžti į įprastą gyvenimo ritmą. Vis dėlto, daugeliui šalių pakartotinai įvedus įvairius socialinio bendravimo apribojimus, daugelis susiduria su psichologiniais iššūkiais. Praradus didžiąją dalį bendravimo žmogus jaučiasi atskirtas, vienišas ir nusivylęs. Tokie veiksniai gali paskatinti vartoti alkoholį dažniau nei anksčiau ar didesniais jo kiekiais. Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad piktnaudžiavimas alkoholiu yra viena pagrindinių mirštamumo, kurio galima išvengti, priežastis, kasmet prisidedanti prie maždaug 3 milijonų mirčių visame pasaulyje. Kaip galime pastebėti – socialinio gyvenimo apribojimai gali daryti įtaką alkoholio vartojimui

        Norėdami apsaugoti save ir artimuosius, žmonės ieško įvairių rekomendacijų ir patarimų. Vis dėlto dažnai kyla pavojus medijose rasti netikslingus ar klaidinančius patarimus. Pavyzdžiui, ,,alkoholio vartojimas naikina virusą, sukeliantį Covid-19” arba ,,alkoholiniai gėrimai stiprina imunitetą ir didina atsparumą virusams” – tokie patarimai gali ne tik klaidinti žmones, bet ir kelti pavojų jų sveikatai,  psichologinei gerovei ir imuninei sistemai, kuriai nusilpus, kovoti  su virusais, įskaitant ir Covid-19, yra daug sunkiau.

             Siekiant išlaikyti gerą psichologinę būseną ar padėti artimam žmogui, turėtume žinoti, kaip galime susilaikyti nuo alkoholio vartojimo. Mums gali padėti šios rekomendacijos:

  • Dirbant ar mokantis iš namų stenkimės išlaikyti įprastą dienos rėžimą. Tam gali padėti dienotvarkės sudarymas ar nuotolinis prisijungimas prie įprastų užsiėmimų, kuriuos buvome įpratę lankyti prieš karantiną. Pavyzdžiui, nuotoliniai sporto užsiėmimai, jogos pamokos ir t.t.
  • Mokslininkai patikina, kad dirbant ar mokantis iš namų vaizdo ar balso skambučiai padeda mažinti psichologinę atskirti ir vienišumo jausmą lyginant su el. laiškais ar tekstinėmis žinutėmis. Bendraujant virtualiai prioritetu laikykime skambučius kolegai, mokytojui ar draugui taip pat šią rekomendaciją galime pasiūlyti savo darbdaviui arba klasės vadovui.
  • Pertraukų ar laisvo laiko metu rinkimės veiklas, kurios nebūtų susiję su papildomu ekrano laiku.
  • Alkoholis nėra mūsų pirmo būtinumo prekė, todėl apsipirkinėjant venkime pirkti daug alkoholio arba išvis jo atsisakykime. Šiuos pinigus verčiau paskirkime sveikiems maisto produktams įsigyti, kurie padės stiprinti mūsų imuninę sistemą.
  • Nuobodžiaujant namuose vietoj alkoholio vartojimo geriau išbandykite mankštą ar pasivaikščiojimą lauke bent 30 minučių. Fizinė veikla ne tik stiprina imuninę sistemą, bet ir gerina nuotaiką.
  • Vartojant alkoholį gali išryškėti panikos, nerimo sutrikimų, depresijos simptomai, smurto šeimoje rizika, todėl nesirinkime alkoholio norėdami įveikti neigiamas emocijas ar stresą. Jaučiantis blogai, pasikalbėkite su jums artimu žmogumi, jeigu tokios galimybės neturite drąsiai skambinkite savo klinikos psichologui.

            Taigi, nežinomybė dėl ateities, finansiniai sunkumai, socialinio gyvenimo apribojimas, klaidingi patarimai tiek pandemijos metu, tiek ir po jos gali sukelti psichologinį nuovargį ir paskatinti alkoholio vartojimą. Žinodami teisingas rekomendacijas galėsime padėti ne tik sau, bet ir artimam žmogui pakeisti alkoholio vartojimą produktyvesnėmis veiklomis. Visgi, pastebėjus, kad jums ar jūsų artimam žmogui reikalinga pagalba nebijokite kreiptis į psichologą ar šeimos gydytoją.

Straipsnį parengė

Visuomenės sveikatos specialistė

Dovilė Vyšniauskaitė

Naujienų archyvai

Nemokama ir konfidenciali pagalba nukentėjusiems nuo nusikalstamų veikų