Tuberkuliozės prevencija

tuberkuliozėtbc

Tuberkuliozė  (lot. tuberculum – mazgelis) tai infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterijos. Tuberkuliozė plinta oro lašeliniu būdu, tai reiškia, jog pagrindinis infekcijos šaltinis yra ligonis, sergantis tuberkulioze ir išskiriantis tuberkuliozės mikobakterijas kalbėdamas, kosėdamas, čiaudėdamas.

Per metus nuo šios grėsmingos ligos miršta apie 3 milijonai žmonių. Numatyta, kad 2000-2020 metais pasaulyje tuberkulioze gali užsikrėsti apie 1 milijardą žmonių, iš jų apie 200 milijonų gali susirgti, o 35 milijonai – mirti.

Kaip susergama? Užsikrėsti tuberkulioze galima bet kurioje žmonių susibūrimo vietoje, jei greta bus sergantysis atvira ligos forma. Greta esantis sveikas žmogus gali įkvėpti tuberkuliozės mikobakterijų, patekusių į aplinką nuo sergančiojo. Nuo šios ligos neapsaugotas niekas, tačiau ne kiekvienas, turėjęs kontaktų su sergančiuoju, suserga tuberkulioze. Šią ligą sąlygoja prastos gyvenimo ir mitybos sąlygos, nenormuotas darbo krūvis, žalingi įpročiai. Dėl šių priežasčių nusilpsta imunitetas ir žmogus suserga. Atvira tuberkuliozės forma sergantis žmogus per metus gali užkrėsti iki 35 sveikų asmenų. Žmogus įkvėpęs tuberkuliozės mikobakterijomis užteršto oro gali tapti infekuotu(užsikrėtusiu), bet nesusirgti.

Tuberkuliozės bakterijos labai gyvybingos. Jos atsparios karščiui, šalčiui, etilo alkoholiui. Plinta ne tik oru, bet ir per nedezinfekuotus indus, patalynę, aplinkos daiktus, ekskrementus… Gatvės dulkėse išgyvena iki 10 parų, ant knygos puslapių – iki 3 mėnesių, paviršiniuose vandens telkiniuose – iki 150 dienų, išdžiūvusiose išskyrose, tamsioje, šaltoje patalpoje – iki metų. Jautrios ultravioletiniams (saulės) spinduliams ir chloro junginiams. Tiesioginėje saulės šviesoje jos žūva per 1-1,5 val., kambaryje mikobakterijos gali išlikti iki 1,5 mėn.

Pasitikrinkite savo sveikatą, ypač jei vargina tuberkuliozei būdingi simptomai:

  • užsitęsęs kosulys,
  • karščiavimas, naktinis prakaitavimas,
  • skrepliavimas, atkosėjimas krauju
  • silpnumas ar nuovargis, drebulys
  • svorio kritimas;
  • skausmas krūtinėje;
  • apetito stoka;

Nedelskite!

Parengė Visuomenės sveikatos specialistė Joana Klimaitė

Naujienų archyvai